HomeHikvisionNetwork ProductsThermal Cameras Hikvision DS-2TD6267-100C4L/W
Previous product
Hikvision DS-2TD4167-50/W
Hikvision DS-2TD4167-50/W
Back to products
Next product
Hikvision DS-3E1510P-SI
Hikvision DS-3E1510P-SI
Hikvision DS-2TD6267-100C4L/W
Thermal & Optical Bi-spectrum Network Positioning System
  • Temperature exception alarm for fire prevention
  • Fire detection smoke detection algorithm
  • 640 × 512 resolution 17 μm, VOx UFPA, NETD ≤ 35 mK (25 °C, F# = 1.0)
  • Image processing technology: Liner, histogram, and self-adaptive thermal AGC mode, DDE, 3D DNR
  • thermal channel supports EIS, conflicted with intelligent function
Compare
Add to wishlist
SKU: DS-2TD6267-100C4L/W Categories: Hikvision, Network Products, Thermal Cameras
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Additional information
  • Reviews (0)
Description
  • Thermal Module
  • Image Sensor VOx Uncooled Focal Plane Arrays
  • Resolution 640 × 512
  • Pixel Interval 17 μm
  • Response Waveband 8 μm to 14 μm
  • NETD Less than 35 mK (@25 °C,F#=1.0)
  • Focal Length 100 mm
  • Focus Mode Semi-auto & Manual
  • IFOV0.17 mrad
  • Aperture F1.0
  • Field Of View 6.23° × 4.98°(H × V)
  • Min. Focusing Distance 10 m
  • Digital Zoom×1, ×2, ×4, ×8
  • Optical Module
  • Image Sensor 1/1.8″ Progressive Scan CMOS
  • Resolution 2688 × 1520, 4 MP
  • Min. Illumination Color: 0.0005 Lux @ (F1.5, AGC ON), B/W: 0.0001 Lux @ (F1.5, AGC ON)
  • Field Of View Wide: 0.92° × 0.52°; Tele: 48.26° × 28.43°
  • Focal Length 6 to 336 mm 56x
  • Aperture (Range)F1.3-F4.0
  • Focus Mode Semi-auto/Manual
  • Shutter Speed 1.1 s to 1/30,000 s
  • WDR 120 dB
  • Optical Defog Yes
  • Image Effect
  • Target Coloration Yes. Supported in white hot and black hot mode.
  • PTZ
  • Movement RangePan: 360° Continuous Rotate; Tilt: From -90° to + 40° (auto flip)
  • Pan Speed Configurable, From 0.01°/s to 110°/s
  • Tilt Speed Configurable, From 0.01°/s to 50°/s
  • Proportional Zoom Yes
  • Presets 300 in total
  • Patrol Scan 8; Up to 32 Presets Per Patrol
  • Pattern Scan 4; More Than 10 Minutes Per Pattern
  • Power Off Memory Yes
  • Park Preset/Pattern Scan/Patrol Scan/Auto Scan/Tilt Scan/Random Scan/Frame Scan/Panorama Scan
  • PT Status Turn On/Turn Off
  • Illuminator
  • IR Distance Up to 800 m
  • IR Intensity And Angle Automatically adjusted
  • Smart Function
  • Temperature Range -20 °C to 150 °C (-4 °F to 302 °F)
  • Temperature Accuracy ± 8 °C (±14.4 °F)
  • Fire Detection Dynamic fire point detection, up to 10 fire points detectable.
  • Video And Audio
  • Main Stream
    Optical channel
    50 Hz: 25 fps (2688 × 1520,1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720)
    60 Hz: 30 fps (2688 × 1520,1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720)
    Thermal channel
    50 fps (1920 × 1080, 1280 × 960, 1280 × 720, 704 x 576, 640 x 512, 384 x 288)
  • Sub-Stream
    Optical channel
    50 Hz: 25fps (704 × 576, 352 × 288)
    60 Hz: 30 fps (704 × 576, 352 × 288)
    Thermal channel
    50 fps (704 × 576, 640 × 512, 384 × 288)
  • Video Compression
    Main stream: H.265+/H.265/H.264+/ H.264
    Sub-stream: H.265/H.264/MJPEG
  • Audio Compression G .711u/G.711a/G.722.1/MP2L2/G.726/PCM
  • Network
  • Simultaneous Live View Up to 20 channels
  • User/Host Level Up to 32 users, 3 levels: Administrator, Operator, User
  • Client iVMS-4200, Hik-Connect
  • Interface
  • Alarm Input 7-ch inputs (0-5 VDC)
  • Alarm Output 2-ch relay outputs, alarm response actions configurable
  • Audio Input 1, 3.5 mm Mic in/Line in interface. Line input: 2 – 2.4 V [p-p], output impedance: 1 KΩ ± 10%
  • Audio Output Linear Level; Impedance: 600 Ω
  • Communication Interface
    1, RJ45 10 M/100 M Self-adaptive Ethernet interface.
    1, RS-485 interface
  • Analog Video Output1.0 V [p-p]/75 Ω, BNC for thermal channel
  • General
  • Web Client Language 32 languages
  • Power 36VDC ± 20%, 48VDC ± 20%, two-core terminal block
  • Power Consumption
    5 A, max. 120 W
  • Work Temperature/Humidity From -40°C to 65°C (-40°F to 149°F); Humidity: 95% or Less
  • Wiper Yes
  • Protection Level IP66 Standard; TVS 6000V Lightning Protection, Surge Protection and Voltage Transient Protection
  • Dimension 486.1 mm × 337.6 mm × 450.3 mm (19.14 ‘’ × 13.29‘’ × 17.73 ‘’)
  • Weight Approx. 20 kg (44.092 lb)
Additional information
Weight1 kg
Dimensions10 × 10 × 10 cm
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Hikvision DS-2TD6267-100C4L/W” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Related products
-10%
Compare
Close
Hikvision DS-2CE70KF0T-PFS
₨8,300.00 Original price was: ₨8,300.00.₨7,500.00Current price is: ₨7,500.00.
3K ColorVu Indoor Audio Fixed Turret Camera
  • High quality imaging with 3K, 2960 × 1665 resolution
  • 24/7 color imaging with F1.0 aperture
  • 2.8 mm fixed focal lens